• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ilkemtm
  • https://twitter.com/ilkemtm
  • https://www.instagram.com/ilkemtm/

Ocak ve aspiratör ara mesafesi

 Mutfaklarımızda aspiratör olmazsa olmazlar arasında yer alır. Her cihazlarda olduğu gibi aspiratörlerde de sorunlar baş gösterir. Ocakta pişen yemeğin buharını tam çekemediğini ve buharın bir kısmının mutfağa dağıldığını görürüz. Böyle bir durumda daha iyi bir aspiratör arayışı içerisine gireriz.

Ocak ile apiratör ara mesafesi kaç cm olmalı.

      Mutfaklarımızda aspiratör olmazsa olmazlar arasında yer alır. Her cihazlarda olduğu gibi aspiratörlerde de sorunlar baş gösterir. Ocakta pişen yemeğin buharını tam çekemediğini ve buharın bir kısmının mutfağa dağıldığını görürüz. Böyle bir durumda daha iyi bir aspiratör arayışı içerisine gireriz. Aspiratör satın alanların özelliklerine değilde, görselliğine ve fiyatına dikkat ettiğini düşünüyorum. Oysaki seçim yaparken kullandığınız ocağın cinsine göre seçim yapmalısınız. Aspiratörler genelde standart ölçülerde üretilirler fakat özellikleri birbirlerinden farklıdır. Aspiratörü satın almadan önce emiş gücüne ve performansına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda aspiratörün doğru performansta çalışabilmesi için uygun koşulların sağlanmış olması gerektiğini unutmayınız. Doğru koşulların sağlanması için kullanım kılavuzunda belirtilen montaj talimatlarına mutlaka göz atmalısınız.

 Kullanmış olduğununuz ocağın türü ne olursa olsun, ocak ile aspiratör ara mesafesi minimum 65 santimetre, maksimum 75 santimetre arasında olmalı. Ara mesafesi 65 santimetreden daha düşük olursa aspiratörün ocaktaki alevi içine çekme ihtimali vardır. Çalışan fan alevi emebilir ve yangın çıkmasına neden olur.

      Kullanmış olduğununuz ocağın türü ne olursa olsun, ocak ile aspiratör ara mesafesi minimum 65 santimetre, maksimum 75 santimetre arasında olmalı. Ara mesafesi 65 santimetreden daha düşük olursa aspiratörün ocaktaki alevi içine çekme ihtimali vardır. Çalışan fan alevi emebilir ve yangın çıkmasına neden olur.

      75 cm üzerinde olursa aspiratörün buhar çekim performansı zayıf düşecektir. Ocak ile aspiratör mesafesi fazla olduğundan dolayı çıkan buharın bir kısmı etrafa yayılmasına neden olur. Bu mesafe oranları aspiratörüreticisinin talimatları yönünde montajının yapılması gerekir. Çünkü bir çok marka aspiratörlerin çekim gücü oranı aynı değildir. Satıcıdan ürün hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Ayrıca üretici firmasının uygun gördüğü mesafe ölçüsüne dikkat etmelisiniz.

 Ara mesafesi 65 santimetreden daha düşük olursa aspiratörün ocaktaki alevi içine çekme ihtimali vardır. Çalışan fan alevi emebilir ve yangın çıkmasına neden olur.

Ocak ile aspiratör ara mesafesi uygun ama çekim gücü yeterli değil?

      Aspiratörünüz ilk günkü performansı vermiyorsa yeterli temizliği ve bakımı yapılmadığından dolayı olur. Zamanla filtreler buhardaki yağlardan dolayı tıkanır. Ara sıra filtreleri çıkarıp yıkamakta fayda var. Filtre temizliği yapılmadığı takdirde ısıdan dolayı yumuşayan yağ motor çekim gücü sayesinde filtredeki yağları çekecektir, buda motorun yağ kaplamasına ve yapışkan hal alıp motorun zor dönmesine neden olacaktır. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz yapışkan yağla kaplanan motor, zorlanacağından dolayı durup çalışamaz hale gelecektir. Aspiratörünüzü daha uzun yıllar kullanmak istiyorsanız temizliğine ve bakımına özen göstermelisiniz.


 75 santimetre üzerinde olursa aspiratörün buhar çekim performansı zayıf düşecektir. Ocak ile aspiratör mesafesi fazla olduğundan dolayı çıkan buharın bir kısmı etrafa yayılmasına neden olur. Bu mesafe oranları aspiratör üreticisinin talimatları yönünde montajının yapılması gerekir.
 Filtre temizliği yapılmadığı takdirde ısıdan dolayı yumuşayan yağ motor çekim gücü sayesinde filtredeki yağları çekecektir, buda motorun yağ kaplamasına ve yapışkan hal alıp motorun zor dönmesine neden olacaktır. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz yapışkan yağla kaplanan motor, zorlanacağından dolayı durup çalışamaz hale gelecektir. Aspiratörünüzü daha uzun yıllar kullanmak istiyorsanız temizliğine ve bakımına özen göstermelisiniz.

Etiketler: Mobilya, Montaj, Tamir, Servis, Teknisyen, Kurulum, Hizmet, Bölge, Mahalle, Usta, Kurulum, Koçtaş Mobilya, Tekzen, Bauhaus, Yapı Mrket, Web Site, Aspratör, Davlumbaz, Ocak Mesafe, Performans, Çekmiyor, Filtre, Mutfak, Buhar, Yemek, Tezgah, Ara Mesafe, Klavuz, İlke mobilya, İlkemtm, 

Yorumlar - Yorum Yaz
Hizmet Bölgelerimiz