• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/ilkemtm
 • https://twitter.com/ilkemtm
 • https://www.instagram.com/ilkemtm/

Sunta nedir ve nasıl yapılır?

  Sunta tüm dünyada her marangoz tarafından bilinen bir üründür. Genelde plaka halinde satılır. Evlerimizde veya ofisimizde kullandığımız mobilya ürünlerinin çoğu sunta malzemelerden imal edilmektedir. Eskiden sunta malzemeler ebatlama kesim makinelerinde kesilerek, kenarlarına ahşap masif yapıştırılarak ve yüzeyine preste kaplama sıkıştırılarak mobilya haline getirilirdi. Buda mobilya yapımında zahmetli ve uzun işçilik gerektiren çalışmalar olarak karşımıza çıktı.

Sunta Nedir ve Nasıl Yapılır?

     Sunta tüm dünyada her marangoz tarafından bilinen bir üründür. Genelde plaka halinde satılır. Evlerimizde veya ofisimizde kullandığımız mobilya ürünlerinin çoğu sunta malzemelerden imal edilmektedir. Eskiden sunta malzemeler ebatlama kesim makinelerinde kesilerek, kenarlarına ahşap masif yapıştırılarak ve yüzeyine preste kaplama sıkıştırılarak mobilya haline getirilirdi. Buda mobilya yapımında zahmetli ve uzun işçilik gerektiren çalışmalar olarak karşımıza çıktı. Her geçen gün gelişen ve ilerleyen teknoloji sayesinde her iki yüzeyine çeşitli renk ve desenlerde melamin PVC folyo ile kaplanarak mobilya yapımına hazır hale getirildi. Standart kalınlık ve çeşitli ölçülerde plaka halinde bulunurlar. Ancak tipik olarak 8mm, 16mm, 18mm, 25mm ve 30mm ölçülerinde değişik ebatları vardır. Genellikle kullandığımız mobilyaların çoğunluğu 16 mm ve 18mm ölçüleri kullanılmaktadır. Renk çeşitleri;

 • Düz parlak ve mat renk (beyaz, sarı, mavi vs.)

 • Standart parlak ve mat ağaç desenleri (kayın, kiraz, ceviz, bambu vs.)

 • Kaplama desen,

 • Çizim ve fantezi tonlar,  


Son iki kategorideki ürünler yüksek maliyet nedeniyle özel üretimlerde kullanılmaktadır.


SUNTA NASIL YAPILIR?

      Sunta üretimi sürecinde, talaşları birbirine bağlamak için formaldehit reçineleri kullanılır. Üretiminde kullanılan formaldehit reçine malzeme, yüksek ısıda insan sağlığına zararlı maddeler yayar. Tüm sunta ürünlerinin yüzeyine melamin kaplaması yapılarak, çok çeşitli renk ve desenler elde edildi. İçerisinde bulunan insan sağlığına zararlı kimyasal maddeler, yüzeylerine yapıştırılan melamin kaplamalar sayesinde, içerisinde gömülü bulunan insan sağlığına zararlı kimyasalları sınırladığı için güvenli hale gelmiştir. Elde edilen ürün çok yoğun ve son derece güçlüdür, ayrıca yüksek dayanım isteyen mobilya tarzı ürün uygulamalarında, gerçek ahşaptan üstün olabilir. Günümüzde en çok kullanım alanları dayanıklılığından ve maliyetleri düşürdüğünden dolayı rutubet ve nem olmayan alanlarda kullanılan tüm mobilyalarda uzun süre kullanılabilir.

 Sunta günümüzde mobilya yapımında kullanılan popüler bir malzemedir. Peki neden bu kadar popülerdir?

SUNTA TARİHÇESİ.

      Ağaç işlemlerinin çok fazla emek ve yüksek maliyetli olmasından dolayı, iç dekorasyonda zaman zaman malzeme sıkıntısı yaşanmasından dolayı, üreticileri alternatif çözümler aramaya zorladı. Böylelikle uzun deneylerden sonra %90’ı atık bileşenlerden oluşan sunta icat edildi. Daha önceleri üretimden artan parçalar, çöp olarak yakılan odun yongaları, yeni bir amaç kazanmış oldu. Yarım asırdan fazla bir süredir, teknoloji ve üretimin sonucu iyileştirildi. Bugün sunta malzemeler, mobilya tasarımlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Kullanmış olduğumuz çoğu mobilyalarınızı incelediğinizde, muhtemelen gövde ve kapak malzemelerinin sunta malzemeden dekore edildiğini göreceksiniz.

SUNTA NEDEN POPÜLER ÜRÜNDÜR?

Sunta günümüzde mobilya yapımında kullanılan popüler bir malzemedir. Peki neden bu kadar popülerdir?    
 1. Öncelikli avantaj, malzemenin nispeten düşük maliyetli olması. Buda müşteri ihtiyaçlarını ekonomik seviyelerde karşılamayı mümkün kılması, 

 2. İşleme kolaylığı sağlaması. Endüstri kesim makinelerde kesilerek ve PVC kaplama makinesi ile kenarlarına PVC folyo bant şerit çekilerek istenilen mobilya yapımına hazır hale gelmesinden dolayı, en çok kullanılan popüler malzemedir. Oldukça sağlam ve dayanıklı malzemedir. Doğal ahşap gibi eğilme bükülme eğilimi göstermezler. Çok çeşit renk yelpazesine sahip olduğundan dolayı, ev/ofis ortamına sağduyulu iç mekânlara mükemmel uyum sağlar.

 Öncelikli avantaj, malzemenin nispeten düşük maliyetli olması. Buda müşteri ihtiyaçlarını ekonomik seviyelerde karşılamayı mümkün kılması,

SUNTANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

      Şimdiye kadar suntanın iyi yönlerini anlattık. Gelelim dezavantajlarına. Tüm diğer ürünlerde olduğu gibi suntanında dezavantajları vardır. Ana malzemesi ahşap olan yonga levhaları, yüksek konsantrasyonda insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olan formaldehit reçinelerinin varlığıdır. Bu nedenle kesimi yapılmış levha kenarlarının PVC bantla kapanması, insan sağlığına zararlı olan etkisini azaltır. Bir başka dezavantajı ise suya, neme ve darbeye karşı dayanıksız olmasıdır. Bu tür sorunlarla, mobilyaların taşınmasında, rutubetin ve nemim çok olduğu banyolarda mutlaka karşılaşmışsınızdır. Açıkta kalan kenarların melamin PVC bant ile kaplanması suntanın nemden kabarmasını veya şişmesini daha dirençli hale getirir. Siz yinede evinizde veya ofisinizde kullandığınız mobilyaları elinizden geldiği kadar suya ve neme karşı önleminizi alın. Rutubetin ve nemin çok olduğu alanlarda sunta malzemeden imal edilmiş mobilyaları, kesinlikle satın almamaya dikkat ediniz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Hizmet Bölgelerimiz