• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ilkemtm
  • https://twitter.com/ilkemtm
  • https://www.instagram.com/ilkemtm/

Sürgülü ray dolap kapaklarının birbirine çarpması

 Evinizde kullandığınız dolabın kapakları birbirine çarpıyor veya bir yere takılıyor. Bu konuda ne yapmanız gerekiyor?

DOLABIMIN KAPAKLARINI HAREKET ETTİRDİĞİMDE BİRBİRİNE ÇARPIYOR VEYA BİR YERE TAKILIYOR.

Evinizde kullandığınız dolabın kapakları birbirine çarpıyor veya bir yere takılıyor. Bu konuda ne yapmamız gerekiyor?

      Sürgü ray kapakların birbirine çarpması veya bir yere takılması ile ilgili sorunlar hepimizin karşısına sık sık çıkıyordur. Birçok dolapların model veya yapısı itibariyle çeşitli modellerde, markalarda ray sistemi kullanılmaktadır. Bu sorunlar dolapta kullanılan sisteme ve çalışma prensibine göre değişik sorunlarla karşımıza çıkıyor. Bu dolaplar ağır kapaklar ve hafif kapaklar, üstten çalışan ve içten çalışan kapaklar olarak ikiye ayrılıyor. Üstten çalışan kapaklar genelde ağır ve hacimli olur. İçten çalışan kapaklar ise hafif olur.

 Sürgü ray kapakların birbirine çarpması veya bir yere takılması ile ilgili sorunlar hepimizin karşısına sık sık çıkıyordur. Birçok dolapların model veya yapısı itibariyle çeşitli modellerde, markalarda ray sistemi kullanılmaktadır. Bu sorunlar dolapta kullanılan sisteme ve çalışma prensibine göre değişik sorunlarla karşımıza çıkıyor.

Birde panel kapaklar ve alüminyum çerçeveli panel kapaklar vardır. Gördüğünüz gibi birçok çeşitli sistem ve kapaklar mevcut. Konumuza dönecek olursak gardırop kapaklarında takılma sorunları genelde üstten çalışan ağır hacimli kapaklarda meydana gelmektedir. Peki, neden bu sorun oluşur? Bu ve buna benzer sorunların kaynağına indiğimizde;

  • Ray mekanizmalarının yukarı aşağı ayarlarının bozulması,

  • Ray üzerinde hareket eden tekerlerin kırılması veya raydan çıkması,

  • Gardırop üzerine koyulan eşyaların tekerlere takılması, gibi etkenler baş gösteriyor.

      Böyle durumla karşılaştığınızda, dolabınızı diğer aksamlara zarar vermemesi için kullanmamanızı, ray sistemini ve tekerleri kontrol etmeniz. Her hangi bir sorun göremediyseniz mutlaka bu konuda uzman bir yetkiliden teknik destek isteyiniz.
  Birde panel kapaklar ve alüminyum çerçeveli panel kapaklar vardır. Gördüğünüz gibi birçok çeşitli sistem ve kapaklar mevcut. Konumuza dönecek olursak gardırop kapaklarında takılma sorunları genelde üstten çalışan ağır hacimli kapaklarda meydana gelmektedir. Peki, neden bu sorun oluşur?          
       Öneri: Bu ve buna benzer sorunların oluşmaması için dolap kapaklarını sağa sola hareket ettirirken, sert ve hızlı davranmamanız gerekir. Bu şekilde davran

dığınız takdirde fren mekanizmalarına çarpan kapak tekerlerin raydan çıkmasına veya fren sistemininin kırılmasına sebebiyet vermiş olursunuz.


          
 Butür sorunların oluşmaması için dolap kapaklarını sağa sola hareket ettirirken, sert ve hızlı davranmamanız gerekiyor. Bu şekilde davrandığınız takdirde fren mekanizmalarına çarpan kapak tekerlerin raydan çıkmasına ve fren sistemininde kırılmasına sebebiyet vermiş olursunuz.

Yorumlar - Yorum Yaz
Hizmet Bölgelerimiz