• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ilkemtm
  • https://twitter.com/ilkemtm
  • https://www.instagram.com/ilkemtm/

Dolap Kapaklarında Kullanılan Menteşeler

                     

Mobilya dolap kapaklarında kullanılan menteşeler yatay ve dikey olarak kolayca ayarlananabildiğinden, genelde standart olarak düz, yarım deve ve süper deve menteşeler diye bilinirler. Mobilyalarımızda zamanla kullanıma bağlı olarak söz konusu menteşelerde kırılma ve bozulma gibi durumlarla karşılaşırız. Böyle bir durumda ilk iş olarak menteşeyi değiştirmeye karar verdiniz. Herhangi bir y Dolap kapaklarında kullanılan menteşeler.

       Mobilya dolap kapaklarında kullanılan menteşeler yatay ve dikey olarak kolayca ayarlananabildiğinden, genelde standart olarak düz, yarım deve ve süper deve menteşeler diye bilinirler. Mobilyalarımızda zamanla kullanıma bağlı olarak söz konusu menteşelerde kırılma ve bozulma gibi durumlarla karşılaşırız. Böyle bir durumda ilk iş olarak menteşeyi değiştirmeye karar veririz. Herhangi bir yapı marketten veya hırdavatçıdan mobilya kapak menteşesi aldınız. Bozulan menteşeyi değiştirdiniz fakat bir terslik var. Kapı kasma yapıyor veya diğer kapağın üzerine biniyor.
      
      Kurulumu ve montajı son derece basit olmasına rağmen, montajı doğru yapılmayan kapaklarda kasma, sarkma ve düşme sorunları mutlaka çıkacaktır. Bu tür menteşe değişimi yaparken kapağın yüksekliğini, genişliğini ve hangi modelde menteşe kullanıldığını dikkatlice incelemelisiniz. Ayrıca bu menteşelerin 3mm yukarı aşağı, ileri geri ve sağa sola hareket etme payları vardır. Dolap menteşeleri kullanılan kapağa göre birbirinden farklı olarak çalışmalarını sağlayan özelliklere sahiptir. Çeşitli modellerde üretilen mobilyaları incelediğiniz zaman değişik sitillerde menteşeler kullanıldığını fark etmişsinizdir. Kapakların kullanımına ve modeline göre uygun menteşeler kullanılır. Bu konuda sizlere kolaylık sağlamak için çok sık kullanılan standart menteşeler hakkında bilgiler sunacağım. Görselleri ve içeriği dikkatlice incelerseniz hangi kapağa ne tür menteşe kullanılmış olduğunu göreceksiniz.

1. Düz menteşe

      Genelde mobilyaların kenar kapaklarında kullanılır. Dolapların kenarlarında bulunan 18mm kalınlığındaki dikme panelin üzerine 18mm olarak oturur ve böylece kenarlarda düz bir görüntü oluşturur. Bazı ayrılabilen dolaplarda, tüm kapaklarda kullanılabilir. Montajını yapmadan önce menteşeyi karşılığıyla beraber önce montajını yapmanız ve daha sonra kapakla beraber dolaba montaj yapmanız gerekir. Bu işlemi yapmadan montaj işlemini gerçekleştirirseniz, kapak düzgün çalışmayacaktır. Düz menteşe detaylarını gösteren resmi dikkatlice incelediğinizde kabin kapak montaj mantığını çözeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise düz menteşeyi karşılığına yerleştirirken ayar vidasının yuvasına oturduğundan emin olmalısınız. Ayar vidası yuvasına oturmadan montaj yapılırsa kapak ayarını gerçekleştiremezsiniz. 

Genelde mobilyaların kenar kapaklarında kullanılır. Dolapların kenarlarında bulunan 18mm kalınlığındaki dikme panelin üzerine 18mm olarak oturur ve böylece kenarlarda düz bir görüntü oluşturur. Bazı ayrılabilen dolaplarda, tüm kapaklarda kullanılabilir.

2. Yarım deve menteşe

      Genel olarak mobilyalarda orta kapaklarda kullanılır. Bunun sebebi 18mm kalınlığındaki panelin 9 mm kısmına binmesidir. Dolapların orta kısmında bulunan dikmelerde 2 kapağın yanyana çalışabilmesi için yarım deve menteşe kullanılır. Bu şekilde iki kapağında çalışmasına olanak sağlar. Montaj aşaması diğer menteşelerle aynıdır fakat tek bir değişik özelliği kenar kapaklarda kullanılmaz. 1 dikme üzerinde 2 kapı çalışacak şekilde montaj yapılır. Çoğu amatör kişilerin menteşe montajında yaptığı hatalardan birisi orta kapaklarda düz menteşe kullanmalarıdır. Montaj aşamasına geçmeden önce yarım deve menteşe görselini dikkatlice inceleyiniz.

Genel olarak mobilyalarda orta kapaklarda kullanılır. 18mm kalınlığındaki panelin 9mm kısmına biner. Dolapların orta kısmında bulunan dikmelerde 2 kapağı birden çalışabilmesi için yarım deve menteşe kullanılır. Bu şekilde iki kapağında çalışmasına olanak sağlar.

3. Süper Deve Menteşe

      Genel olarak kabin iç kısımlarda çalışacak kapaklarda kullanılır. Bu tip menteşelerin montajı düz ve yarım deve menteşelere göre zordur. Kılavuz delikleri veya kalıp olması gerekir. Aksi takdirde düzgün çalışmayan, içerde veya dışarıda çalışan bir kapakla karşılaşırsınız. Düzgün ve orantılı bir biçimde montajı yapılmalıdır. Süper deve menteşe düzgün montaj yapılmadığı takdirde kapak ya içerde kalacaktır yada dışarda. Kapak kapatıldığında dikme panel kenarı ile görsel olarakta düz durmalıdır. Montaj yapmadan önce süper deve menteşe görselini dikkatlice inceleyiniz.

Genel olarak kabin iç kısımlarda çalışacak kapaklarda kullanılır. Bu tip menteşelerin montajı düz ve yarım deve menteşelere göre zordur. Kılavuz delikleri veya kalıp olması gerekir. Aksi takdirde düzgün çalışmayan, içerde veya dışarıda çalışan bir kapakla karşılaşırsınız. Düzgün ve orantılı bir biçimde montajı yapılmal

Standart dolaplarda kullanılan menteşeler hakkında kısa ve öz bilgileri anlattım. Bu bilgileri anladığınız takdirde yapı marketlerden veya hırdavatçılardan doğru tipte menteşe alabileceksiniz. Tüm bu anlattıklarıma rağmen yardımcı olamadıysam, en doğru karar olarak kırık veya sorunlu olan menteşenin fotoğrafını çekerek veya menteşeyi söküp 

       Yukarda anlattığım bilgilere göre menteşe seçerken veya montaj yaparken kapı tipinizi iyi analiz etmelisiniz. Standart dolaplarda kullanılan menteşeler hakkında kısa ve öz bilgileri anlattım. Bu bilgileri anladığınız takdirde yapı marketlerden veya hırdavatçılardan doğru tipte menteşe alabileceksiniz. Tüm bu anlattıklarıma rağmen yardımcı olamadıysam, en doğru karar olarak kırık veya sorunlu olan menteşenin fotoğrafını çekerek veya menteşeyi söküp yanınızda götürerek doğru menteşeyi satın alabilirsiniz. Doğru menteşeyi satın alabilmek için mutlaka satış temsilcisinden de yardım isteyiniz. Tüm bunları yapamadım diyorsanız İlke Mobilya 0532 565 8307 nolu iletişim numaramızdan bizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paslanmış ve kullanılamaz hale gelmiş düz menteşe. Ayrıca kabin kısmında su temasından dolayı menteşe vidaları kabine tutunamayacak duruma gelmiş.


Yorumlar - Yorum Yaz
Hizmet Bölgelerimiz