• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ilkemtm
  • https://twitter.com/ilkemtm
  • https://www.instagram.com/ilkemtm/

Internet Magaza Uzerinden Mobilya Satin Almak

Şehirdeki mağazaların aksine web site mobilya mağazaları 7/24 açık olmasıdır.

     İnternet Sitelerinden Mobilya Satın almak.

      Şehirdeki mağazaların aksine web site mobilya mağazaları 7/24 açık olmasıdır.

      

      İnternet üzerinden mobilya satın almak bir dizi avantajlar getirir. Bunlardan biri ihtiyaç duyduğunuz mobilya için bulunduğumuz şehrin içinde bir mağazadan diğerine gitmek zorunda olmadığımızdan, bize zaman kazandırmasıdır. Şehirdeki mağazaların aksine web site mağazaları 7/24 saat açık olmalarıdır. Aynı zamanda çok çeşit ürün yelpazesi vardır. Web sitelerinden mobilya satın almadan önce, tek yapmanız gereken biraz araştırma yapmak. Sizler faydalı olacağını düşündüğüm bir kaç araştırma yaptım.       

 Diğer müşterilerin firma hakkında yapmış olduğu yorumlara göz atmak

İhtiyacınız Olan Mobilyayı Satın Almadan önce!

      Diğer müşterilerin firma hakkında yapmış olduğu yorumlara göz atmak.

      Beğendiğiniz veya ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz mobilyayı satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, diğer müşterilerin firma hakkında yapmış olduğu yorumlara göz gezdirmektir. Bu yorumlardan ilgili firmanın saygın ve güvenilir bir firma olup olmadığını az çok kestirebilirsiniz. Her hangi olumsuz durum yoksa bir onraki adıma geçebilirsiniz. 

Diğer müşterilerin firma hakkında yapmış olduğu yorumlara göz atmak

Satın alacağınız mobilyanın ölçülerini detaylı inceleyiniz.

      Mobilyanın açıklamalar kısmında yazan yükseklik, genişlik ve derinlik ölçülerini dikkatlice inceleyiniz.

      

      İnternet üzerinden satın alacağınız mobilyanın hakkında bilmeniz gereken önemli bir diğer husus, mobilyanın açıklamalarında yazan yükseklik, genişlik ve derinlik ölçüleridir. Araştırmalarım neticesinde çoğu firmalar ölçü konusunda yetersiz detaylar veriyor. Örneğin ray kapak dolaplarda ölçüler genelde yükseklik, derinlik ve genişlik olarak veriliyor. Bu ölçüler ürünün bitmiş hali ölçüler olduğu için iç kısımda kullanılacak alanın derinlik olarak kaç cm olduğunu kestiremiyorsunuz. Bu konuda şöyle bir hesaplama yapabilirsiniz; ürün açıklamalarında ray kapak dolabın derinliği 50 cm yazıyorsa içte kullanım olarak kalacak derinlik ölçüsü 40 cm civarıdır. Sağlı sollu çalışan kapakların çalışma alanı 10 cm dir. Ürünü incelerken bunu aklınızda bulundurmanız sizi hayal kırıklığına uğratmaktan kurtaracaktır. Normal bir elbise dolabının askılık kısımlarında derinlik en az 50 cm olmalı. Bu ölçünün dışında daha küçük derinlik askı elbiselerinizin kırışmasına hatta katlanmasına sebep olur. Ölçü konusunda dikkat etmemiz gereken diğer husus ise satın alacağımız dolabın genişlik, yükseklik ve derinlik ölçülerine göre kullanacağımız alanın ölçüleriyle uygun olup olmadığını kontrol etmenizdir. Günümüzde hepimizin oturduğu evlerde mutlaka kolon diye tabir ettiğimiz beton direkler vardır. Bu kısımlar genelde mobilyalarımızın yerleşmesinde zaman zaman sıkıntı yaratabiliyor. Bu kısımları da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu konuyu da dikkate alırsanız eve gelen ürünün montajı yapıldığında olası bir sürprizlerin önüne geçmiş olursunuz. Bir müşterim almış olduğu komodinin ölçülerine dikkat etmeden görsele aldanıp satın aldı. Ürün eve geldiğinde çok küçük bir komodinle karşılaştı. Buda hayal kırıklığına sebep oldu. Mobilyanın açıklamalarında yazan yükseklik, genişlik ve derinlik ölçülerine dikkat etmeniz, sizi hayal kırıklığına uğramanızdan kurtaracaktır. En azından metre ile kullanılacak alanı ölçün, yerinizin durumuna göre satın alacağınız mobilyanın ölçülerini kontrol edin.

 Satın almış olduğunuz mobilya ne kadar kaliteli olursa olsun, montaj kısmı çok önemlidir.Mobilyanın kalitesini iyi analiz ediniz. 

      Mobilyanın kalitesini dikkatli analiz ediniz.

   

    İnternet sitelerinde satılan çoğu hazır mobilya diye tabir ettiğimiz modüler mobilyalar genelde sunta lam malzemeden imal edilmektedir. Modüler mobilyalar modern bir kökene sahiptir, ayrıca bol çeşitleri vardır. Farklı tipte, çok kullanışlı modellerde ve renk çeşitleri bulunabilir. Modüler mobilyalar seri üretimde imal edilip piyasaya sürülür. Diğer tabirle stok ürünlerdir. Bu mobilyaları çoğu müşteriler kurulumunu kendileri üstlenir. Paketi açtıklarında birçok parça ve montaj için gerekli bir sürü vida, menteşe, ray, çivi vs. dolu torba ile karşılaşırlar. Bunları görmek bile o anda kafanızın karışmasına neden olur. Satın almış olduğunuz mobilya ne kadar kaliteli olursa olsun, montaj kısmı çok önemlidir. Dikkatli ve sağlam montajı yapılmış mobilya uzun süre dayanıklılığını korur. İleriki zamanlarda oluşacak (kapak sürtmeleri, menteşe kasılmaları, çekmece ray arızaları, sürgü kapak sıkışmaları)gibi sorunların önüne geçmiş olursunuz. Montajın nasıl yapılacağına dair ileriki zamanlarda detaylı bir şekilde başka bir makalede ele alacağım.

Ürünü satın almadan önce evinizde nasıl görünebileceği hakkında bir fikir edinmek için mümkün olduğunca daha çok fotoğraflara bakın.Görsellik

      Ürünü satın almadan önce evinizde nasıl gönünebileceği hakkında bir fikir edinmek için mümkün olduğunca daha çok fotoğraflara bakınız.

    

      İnternet mağazaları sundukların ürünün birden fazla fotoğrafını eklerler. Her birine dikkatlice bakmalısınız. Görsel olarak satıcı ürünü vurgulayan, dekore edilmiş bir odadaki mobilyanın bir fotoğrafını yayınlar. Daha sonra firma sahibi sitede yan açılarla ürünün daha çekici görünmesini sağlamak için ek resimlere bağlantı kurar. Eşi benzeri olmayan bir ürün olmadıkça, genellikle marka adını veya öğenin adını koyarak farklı fotoğraflar bulabilirsiniz. Ürünü satın almadan önce evinizde nasıl görünebileceği hakkında bir fikir edinmek için mümkün olduğunca daha çok fotoğraflara bakın. Benim tavsiyem ürünün görselliğine önem verdiğiniz kadar kalitesinede önem verin. Kalitesiz malzeme ürünün ilk gün ki görselliğini uzun süre koruyamaz.
 Kimlik hırsızlığına maruz kalmamak için güvenli web sitelerinden alışveriş yapınız.

Güvenli Alışveriş Sitelerinden Alışveriş Yapınız.

      Kimlik hırsızlıklarına maruz kalmamak için güvenli web sitelerinden alışveriş yapınız.

       

      İnternet üzerinden alışveriş yaparken genelde kredi kartı veya banka kartımızda havale/EFT gibi işlemlerle ödemelerimizi gerçekleştiririz. Kimlik hırsızlığına maruz kalmamak için güvenli web sitelerinden alışveriş yapınız. Sitenin güvenli olup olmadığını anlamanız için ödeme işlemine başladıktan sonra, sitenin güvenliğini gösteren ayrıntıları gözden geçirin. Sayfanın URL sini mutlaka kontrol edin. URL kısmında sitenin güvenli olduğunu gösteren http yerine https ile başladığını göreceksiniz. Bu sitenin güvenli olduğunu gösterir. Web sayfasının altında bir yerlerde kilit simgesi görebilirsiniz. Bu kilit simgesi aynı zamanda yine sitenin güvenli olduğunun göstergesidir. Kilit simgesine çift tıkladığını zaman sitenin güvenlik önlemleriyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 Firmanın iade koşullarını gözden geçirin.İade Koşulları.

      Firmanın iade politikasını mutlaka gözden geçirin.

      

       İlgilendiğiniz firmanın ürün iade sözleşmesi olup olmadığını kontrol edin. Bazı firmalar ürün iade sürecinde can sıkıcı durumlar çıkarabiliyor. Ürünü iade edeceğiniz durumda firma sizden ücret talebinde bulunuyorsa ve karmaşık bir iade prosedürü uyguluyorsa ve iade işlemlerinde zorluk çıkaracağını düşünüyorsanız o firmayla iş yapmayın. Esnek iade politikalarına sahip başka bir firma araştırın. Aslında 6052 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunda mağazadan görerek satın aldığınız ürünler için cayma hakkı tanınmamıştır. Bu bakımdan kulaktan dolma bilgiler olarak duyduğumuz kanuna göre 15 gün içinde geri iade edilebilir gibi sözler ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Kanuna göre mağazaların satmış oldukları ürünleri iade almak gibi zorunlulukları yoktur. Bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz konusunda birkaç kelime söylemek istiyorum. Satın alınan ürün için firmanın iade politikasını gözden geçirin. Böyle bir anlaşması var ise, firmanın sattığı ürünler için pişmanlık hakkı tanıdığı konusunda yazılı bir açıklaması var ise, geri iade söz konusu olabilir. 6052 sayılı tüketici kanununda internet üzerinden alınan ürünler için mesafeli sözleşme kapsamında olduğundan dolayı sebepsiz yere hiçbir cezai şart ödemeden pişmanlık dolayısı ile iade edilebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse Internet üzerinden alınan tüm ürünlerde cayma hakkı kanunen zorunlu olarak geçerlidir. Yine bazı firmalar iade konusunda kargo nakliye maliyetini sizden talep edebiliyorlar. Bazı vatandaşlar bu işi iyice yokuşa sürüp ilgili firmayı tüketici mahkemesine dava ediyor. Bu konuda yine ilgili firmanın diğer müşterilerinin yaptığı yorumlarda iade terimlerini aramayı unutmayın. 

 Mobilyalar genel yapısı itibariyle hacimli ve ağır ürünlerdir

Nakliye.

      Mobilyalar genel yapısı ititbariyle hacimli ve ağır ürünlerdir.

      Seçtiğiniz ürünü satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise firmanın sattığı ürünü montaj dahil olup olmadığını kontrol etmeniz. Mobilyalar genel yapısı itibariyle hacimli ve ağır ürünlerdir. Dolayısı ile nakliye ücretide yüksek olacaktır. Bazı mobilyalar ise özel teslimat gerektirir. Bu ürünler genelde markalaşmış firmaların ürünleri olur. Birçok mobilya firması, mobilya tarzı büyük eşyalar için 3 farklı nakliye seviyesi sunar. Her seviye giderek daha pahalı hale gelir, ancak daha iyi bir hizmet sunar. İnternet üzerinden çoğu firmalar, hacimli ve ağır ürünler satın aldığınızda, adresinize teslimatını kargo firmaları ile yapar. Bazı firmalar kendi ürünlerinin nakliyesini kendi firmalarına ait araçlarıyla yapmaktadır. Kargo firmaları teslim etmesi gereken ürünü adrese ait daireye değil, bina giriş kapısına bırakır. Bazıları ise daireye kadar çıkarabiliyor. Müşteri ‘’neden daireye çıkartmıyorsunuz’’ diye uyardığında aldığı cevap genellikle ‘’biz bu şartlarda çalışıyoruz bizim yetkimiz buraya kadar, ama siz bize bir miktar ücret ödeme yaparsanız daireye kadar çıkartırız’’ oluyor. Çoğu müşterilerimden bu örnekleri çok duydum. Kimisi ücret verip daireye çıkarttırıyor, kimisi bir şekilde kendi imkânlarıyla çıkartıyor. Genellikle en ucuz nakliye servisi olsada, paketleri bir şekilde evinize taşımak zorundasınız. Daireye teslimatta nakliye ücreti daha fazla olabiliyor. Yalnız nakliyeci teslim ettiği paketleri açmayacağını, paketi kontrol etmeyeceğini ve kurmanıza yardımcı olmayacağını unutmayınız. Gerek medyadan gerek internet ortamında kargo firmalarının ürünlere acımasızca sert davrandığını, taşıma esnasında fırlattıklarına ve önemsemediklerine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bu yüzden hacimli ürünlerde tüketici nakliye konusunda mutlaka tedirginlik içerisinde kalır. Montajını yaptığımız tüm mobilya ürünlerini paketini açmadan önce müşteriye ‘’ben paketi açarken siz yanımızda paketten çıkan ürünlere göz atınız’’diyoruz. Bazen nakliyeden dolayı kırık darbe ezik söz konusu olabiliyor diye söylüyoruz. Bunu yapmamızdaki sebep her hangi kırık çatlak ezik söz konusu olduğunda bizden bilmemeleri içindir. Çünkü bu güne kadar yapmış olduğumuz mobilya montajlarımızda %40 mutlaka kırık çatlak ezik hasar ile karşılaşıyoruz. Bu sebepte dolayı ürünü paketten müşteri gözetiminde çıkarıyoruz. Böyle durumda kusurlu nakliye firması yada imalatçı firma oluyor


Etiketler: Mobilya, Montaj, Tamir, Servis, Raydolap, Sürgülü Kapak, Gardırop, Ranza, Tv Ünite, Beşik, Büyüyen Beşik, Elbise dolabı, Şifonyer, Teknisyen, Kurulum, Hizmet, Bölge, Mahalle, Usta, Demonte, Odadan odaya, Ofis mobilyası, Mutfak dolabı, Banyo, Portmanto, Kitaplık, Mobilyalar, Komodin, Kryola, Sefpa, Kapı, Alfemo, Evmanya, Adore, Evgör, Çilek, İstikbal, Koleksiyon, Lazzoni, Vivense, Bellona, Praktiker, Tepehome, Trendyol, N11, Metalis, Mezza, Midoser, İpek mobilya, Rabi, Aeka, Tanmob, Kenyap, Rani mobilya, Montessori, Moonlife, Kzy Mobilya, Selay Mobilya, Abt Mobilya, Garaj home, Wence, Tutku yatak, Zenio, Dekorex mimar, Sunroyal, Selay mobilya, Aktehome, Temosan mobilya, Selay beşik, Koçtaş, Tekzen, Bauhaus, Yapı Market, İkea. Web site mobilya, Paket mobilya montajı, Hazır mobilya, Satın almak, web mağaza, teslimat, kargo, 


Yorumlar - Yorum Yaz
Hizmet Bölgelerimiz