• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ilkemtm
  • https://twitter.com/ilkemtm
  • https://www.instagram.com/ilkemtm/

Mobilya Kapaklarında Kullanılan Menteşeler

 Mobilyalarda kısaca en çok hangi tip menteşeler kullanılır onlara göz atalım. Mobilya kapaklarında kullanılan menteşeler.

      
      Evinizde veya işyerinizde kullanmış olduğumuz mobilyalar zamanla menteşelerde veya hareketli eklemlerde kırılma kapanmama gibi sorunlar baş gösterir. Bu tür sorunlar daha çok dolap kapaklarında kullanılan menteşelerde karşımıza çıkmaktadır. Çoğu insan bozulan, kırılan veya eskiyen menteşeleri basit bir işlemmiş gibi düşündüğünden dolayı kendisi değiştirmeye karar. Ancak piyasada kapaklarda kullanım alanlarına göre değişen birçok çeşitli menteşeler vardır. Makalemde mobilya kapaklarında en çok kullanılan üç menteşeden bahsedeceğim. Bu menteşeler en basitinden düz menteşe, deve menteşe ve süper deve menteşe olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasarlı menteşeleri değiştirmeden önce mobilya kapağında hangi tipte ve özellikte menteşe kullanıldığına dikkat etmeniz gerekir. Bir diğer dikkat etmemiz gereken husus ise mobilya kapağının kaç mm kalınlığında olduğunu bilmeniz gerekir. Bazı mobilya kapaklarında menteşeler kapak içindeki oyuğun çap genişliği 26mm 35mm ve 40mm olarak değişir. Bunun yanı sıra kapak malzeme kalınlığı 16mm ve 18mm içinde değişen menteşeler kullanılır. Menteşeler hakkında daha detaylı bilgi için Burayı tıklayarak menteşeler hakkında detaylı bilgiler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Mobilyalarda kısaca en çok hangi tip menteşeler kullanılır kısaca onlara göz atalım. 

 Düz menteşe çoğu mobilya üreticileri tarafından, kapıların bağlı olduğu kabini tamamen gizlediği için kullanılır. Genelde dolap kenarlarında kullanılır.

      Düz Menteşe      

      
      Mobilyalarda ana gövde malzemesinin panel üzerinin tüm kenarlarını kaplayacak şekilde oturur. Düz menteşe çoğu mobilya üreticileri tarafından, kapıların bağlı olduğu kabini tamamen gizlediği için kullanılır. Genelde dolap kenarlar kapaklarında kullanılır. Dikkatle baktığınızda kabin kenarı ile aynı hizada olduğunu göreceksiniz. Kapı çerçevesinin tamamen gizlenmesini ve birbirine tam oturmasını sağlayan 4 küçük vida kullanılarak gövdeye tamamen sabitlenmelidir.

 Yarım menteşe çoğu mobilya üreticileri tarafından kapıların bağlı olduğu kabinin yarısını kullandığı için ve bağlı olduğu panelde sağlı sollu 2 kapağın çalışmasını sağlamak amacı ile kullanılır.

      Yarım deve menteşe

     
       Mobilyalarda ana gövde malzemesinin panel üzerinin yarısını kaplayacak şekilde oturur ve genelde mobilyalarda orta kapaklarda kullanılır. Yarım deve menteşe çoğu mobilya üreticileri tarafından kapıların bağlı olduğu kabinin yarısını kullandığı için ve bağlı olduğu panelde sağlı sollu 2 kapağın çalışmasını sağlamak amacı ile kullanılır. Dikkatli incelendiğinde mobilya dikmesine yarım oturduğunu göreceksiniz.  

 Süper deve menteşeleri, mobilyanın dış ahşap çerçevelerini ortaya çıkardığı için geleneksel eskitme masif ahşap mobilyalarda görebilirsiniz.

      Süper deve menteşe

      
      Bahsettiğimiz düz ve yarım menteşelere göre görsel olarak çok farklıdır. Genelde dolap kabinlerinin iç kısımlarında çalışacak kapaklarda kullanılır. Tam olarak dolap kabinlerinin dış kenarlarını gösteren süper deve menteşeler, kapakların dolap çerçevesinin içine yerleştirilmesini sağlar. Süper deve menteşeleri, mobilyanın dış ahşap çerçevelerini ortaya çıkardığı için geleneksel eskitme masif ahşap mobilyalarda daha fazla görebilirsiniz. Mutfak vitrinleri ve cam kapaklarda kullanılır. Mobilyalarda en çok problem çıkaran menteşeler olarak karşımıza çıkar.


Etiketler: Mobilya, Kapak, Düz menteşe, Yarım deve menteşe, Süper deve menteşe, Kabin, Değiştirmek, Özellikler, Panel, 


Yorumlar - Yorum Yaz
Hizmet Bölgelerimiz